Image for ESQT-132-02-M-Q-800 is not available
ESQT-132-02-M-Q-800
DigiKey Part Number
612-ESQT-132-02-M-Q-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-132-02-M-Q-800
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Detailed Description
128 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.800" (20.32mm)
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)