Image for ESQT-132-02-F-S-480 is not available
ESQT-132-02-F-S-480
DigiKey Part Number
ESQT-132-02-F-S-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-132-02-F-S-480
Description
CONN SOCKET 32POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
32 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-132-02-F-S-480 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.480" (12.20mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.370" (9.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact