Image for ESQT-130-02-L-Q-445 is not available
ESQT-130-02-L-Q-445
DigiKey Part Number
ESQT-130-02-L-Q-445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-L-Q-445
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-L-Q-445 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.445" (11.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.405" (10.29mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)