Image for ESQT-130-02-L-5-700 is not available
ESQT-130-02-L-5-700
DigiKey Part Number
612-ESQT-130-02-L-5-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-L-5-700
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-L-5-700 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.700" (17.78mm)
Contact Type
Forked
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Style
Board to Board or Cable
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
5
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)