Image for ESQT-130-02-GF-S-480 is not available
ESQT-130-02-GF-S-480
DigiKey Part Number
ESQT-130-02-GF-S-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-GF-S-480
Description
CONN SOCKET 30POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
30 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-GF-S-480 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.480" (12.20mm)
Contact Length - Post
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact