Image for ESQT-130-02-GF-S-435 is not available
ESQT-130-02-GF-S-435
DigiKey Part Number
ESQT-130-02-GF-S-435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-GF-S-435
Description
CONN SOCKET 30POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
30 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-GF-S-435 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post
0.415" (10.54mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact