Image for ESQT-128-03-G-D-355 is not available
ESQT-128-03-G-D-355
DigiKey Part Number
ESQT-128-03-G-D-355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-128-03-G-D-355
Description
CONN SOCKET 56POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
56 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-128-03-G-D-355 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.355" (9.02mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)