Image for ESQT-128-02-L-D-730 is not available
ESQT-128-02-L-D-730
DigiKey Part Number
ESQT-128-02-L-D-730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-128-02-L-D-730
Description
CONN SOCKET 56POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
56 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-128-02-L-D-730 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.730" (18.54mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)