Image for ESQT-128-02-F-D-500 is not available
ESQT-128-02-F-D-500
DigiKey Part Number
ESQT-128-02-F-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-128-02-F-D-500
Description
CONN SOCKET 56POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
56 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-128-02-F-D-500 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.350" (8.89mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)