Image for ESQT-125-03-G-D-408 is not available
ESQT-125-03-G-D-408
DigiKey Part Number
ESQT-125-03-G-D-408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-125-03-G-D-408
Description
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-125-03-G-D-408 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.408" (10.36mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)