Image for ESQT-125-03-FM-D-315 is not available
ESQT-125-03-FM-D-315
DigiKey Part Number
ESQT-125-03-FM-D-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-125-03-FM-D-315
Description
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-125-03-FM-D-315 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.143" (3.63mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)