Image for ESQT-125-02-M-D-535 is not available
ESQT-125-02-M-D-535
DigiKey Part Number
ESQT-125-02-M-D-535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-125-02-M-D-535
Description
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-125-02-M-D-535 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.535" (13.60mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)