Image for ESQT-122-02-M-D-685 is not available
ESQT-122-02-M-D-685
DigiKey Part Number
ESQT-122-02-M-D-685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-122-02-M-D-685
Description
CONN SOCKET 44POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
44 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-122-02-M-D-685 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.685" (17.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)