Image for ESQT-122-02-F-D-433 is not available
ESQT-122-02-F-D-433
DigiKey Part Number
ESQT-122-02-F-D-433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-122-02-F-D-433
Description
CONN SOCKET 44POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-122-02-F-D-433 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.417" (10.59mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)