Image for ESQT-120-02-GF-Q-416 is not available
ESQT-120-02-GF-Q-416
DigiKey Part Number
ESQT-120-02-GF-Q-416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-120-02-GF-Q-416
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
80 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-120-02-GF-Q-416 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.416" (10.57mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.434" (11.02mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)