Image for ESQT-119-02-G-S-710 is not available
ESQT-119-02-G-S-710
DigiKey Part Number
ESQT-119-02-G-S-710-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-119-02-G-S-710
Description
CONN SOCKET 19POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
19 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-119-02-G-S-710 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.710" (18.03mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact