Image for ESQT-115-02-F-D-685 is not available
ESQT-115-02-F-D-685
DigiKey Part Number
ESQT-115-02-F-D-685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-115-02-F-D-685
Description
CONN SOCKET 30POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
30 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-115-02-F-D-685 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.685" (17.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)