Image for ESQT-114-03-G-S-366 is not available
ESQT-114-03-G-S-366
DigiKey Part Number
ESQT-114-03-G-S-366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-114-03-G-S-366
Description
CONN SOCKET 14POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
14 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-114-03-G-S-366 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.366" (9.30mm)
Contact Length - Post
0.092" (2.34mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact