Image for ESQT-113-02-S-Q-700 is not available
ESQT-113-02-S-Q-700
DigiKey Part Number
ESQT-113-02-S-Q-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-113-02-S-Q-700
Description
CONN SOCKET 52POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
52 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-113-02-S-Q-700 Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.700" (17.78mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)