ESQT-113-02-S-D-524
DigiKey Part Number
ESQT-113-02-S-D-524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-113-02-S-D-524
Description
CONN SOCKET 26POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
26 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-113-02-S-D-524 Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.524" (13.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.326" (8.28mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)