Image for ESQT-113-02-L-S-800 is not available
ESQT-113-02-L-S-800
DigiKey Part Number
ESQT-113-02-L-S-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-113-02-L-S-800
Description
CONN SOCKET 13POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
13 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-113-02-L-S-800 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.800" (20.32mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact