ESQT-113-02-F-D-512
DigiKey Part Number
ESQT-113-02-F-D-512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-113-02-F-D-512
Description
CONN SOCKET 26POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
26 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-113-02-F-D-512 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.512" (13.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.338" (8.59mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)