Image for ESQT-112-03-G-Q-340 is not available
ESQT-112-03-G-Q-340
DigiKey Part Number
ESQT-112-03-G-Q-340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-03-G-Q-340
Description
CONN SOCKET 48POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
48 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-112-03-G-Q-340 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)