Image for ESQT-112-03-F-Q-335 is not available
ESQT-112-03-F-Q-335
DigiKey Part Number
ESQT-112-03-F-Q-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-03-F-Q-335
Description
CONN SOCKET 48POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
48 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-112-03-F-Q-335 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.123" (3.12mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)