Image for ESQT-112-02-G-T-470 is not available
ESQT-112-02-G-T-470
DigiKey Part Number
ESQT-112-02-G-T-470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-02-G-T-470
Description
CONN SOCKET 36POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
36 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-112-02-G-T-470 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.470" (11.94mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.380" (9.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)