Image for ESQT-112-02-F-T-500 is not available
ESQT-112-02-F-T-500
DigiKey Part Number
ESQT-112-02-F-T-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-02-F-T-500
Description
CONN SOCKET 36POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
36 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-112-02-F-T-500 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.350" (8.89mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)