Image for ESQT-112-02-F-S-440 is not available
ESQT-112-02-F-S-440
DigiKey Part Number
ESQT-112-02-F-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-02-F-S-440
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
12 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-112-02-F-S-440 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.440" (11.18mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.410" (10.41mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact