Image for ESQT-112-02-F-D-760 is not available
ESQT-112-02-F-D-760
DigiKey Part Number
ESQT-112-02-F-D-760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-112-02-F-D-760
Description
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
24 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-112-02-F-D-760 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.760" (19.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)