Image for ESQT-111-02-L-S-695 is not available
ESQT-111-02-L-S-695
DigiKey Part Number
ESQT-111-02-L-S-695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-111-02-L-S-695
Description
CONN SOCKET 11POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
11 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-111-02-L-S-695 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.695" (17.65mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact