Image for ESQT-111-02-F-S-670 is not available
ESQT-111-02-F-S-670
DigiKey Part Number
ESQT-111-02-F-S-670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-111-02-F-S-670
Description
CONN SOCKET 11POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
11 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-111-02-F-S-670 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.670" (17.02mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact