Image for ESQT-111-02-F-D-394 is not available
ESQT-111-02-F-D-394
DigiKey Part Number
612-ESQT-111-02-F-D-394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-111-02-F-D-394
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Detailed Description
22 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Contact Length - Post
0.456" (11.58mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tin
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)