Image for ESQT-110-03-G-S-408 is not available
ESQT-110-03-G-S-408
DigiKey Part Number
ESQT-110-03-G-S-408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-03-G-S-408
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-110-03-G-S-408 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.408" (10.36mm)
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact