Image for ESQT-110-03-F-D-325 is not available
ESQT-110-03-F-D-325
DigiKey Part Number
ESQT-110-03-F-D-325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-03-F-D-325
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-110-03-F-D-325 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.133" (3.38mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)