Image for ESQT-110-02-M-D-736 is not available
ESQT-110-02-M-D-736
DigiKey Part Number
ESQT-110-02-M-D-736-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-02-M-D-736
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-110-02-M-D-736 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.736" (18.69mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)