Image for ESQT-110-02-G-Q-600 is not available
ESQT-110-02-G-Q-600
DigiKey Part Number
ESQT-110-02-G-Q-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-02-G-Q-600
Description
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-110-02-G-Q-600 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.600" (15.24mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.250" (6.35mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
4
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)