Image for ESQT-110-02-F-S-630 is not available
ESQT-110-02-F-S-630
DigiKey Part Number
ESQT-110-02-F-S-630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-02-F-S-630
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-110-02-F-S-630 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.630" (16.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.220" (5.58mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact