Image for ESQT-108-03-L-5-400 is not available
ESQT-108-03-L-5-400
DigiKey Part Number
ESQT-108-03-L-5-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-108-03-L-5-400
Description
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
40 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-108-03-L-5-400 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.058" (1.47mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
5
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)