Image for ESQT-108-02-F-D-615 is not available
ESQT-108-02-F-D-615
DigiKey Part Number
ESQT-108-02-F-D-615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-108-02-F-D-615
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
16 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-108-02-F-D-615 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.615" (15.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.235" (5.97mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)