ESQT-106-02-L-D-410
DigiKey Part Number
ESQT-106-02-L-D-410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-106-02-L-D-410
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
12 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-106-02-L-D-410 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.410" (10.41mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.440" (11.18mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)