ESQT-106-02-F-D-487
DigiKey Part Number
ESQT-106-02-F-D-487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-106-02-F-D-487
Description
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
12 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-106-02-F-D-487 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.487" (12.37mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.363" (9.22mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)