Image for ESQT-105-03-F-D-330 is not available
ESQT-105-03-F-D-330
DigiKey Part Number
ESQT-105-03-F-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-03-F-D-330
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-03-F-D-330 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.330" (8.38mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.128" (3.25mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)