Image for ESQT-105-02-S-D-720 is not available
ESQT-105-02-S-D-720
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-S-D-720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-S-D-720
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-S-D-720 Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.720" (18.30mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)