Image for ESQT-105-02-MM-D-360 is not available
ESQT-105-02-MM-D-360
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-MM-D-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-MM-D-360
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-MM-D-360 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.360" (9.14mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.490" (12.45mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)