ESQT-105-02-L-D-545 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 59
Datasheet
Image for ESQT-105-02-L-D-545 is not available
ESQT-105-02-L-D-545
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-L-D-545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-L-D-545
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-L-D-545 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.545" (13.84mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.305" (7.75mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)