Image for ESQT-105-02-GF-S-440 is not available
ESQT-105-02-GF-S-440
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-GF-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-GF-S-440
Description
CONN SOCKET 5POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
5 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-GF-S-440 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.440" (11.18mm)
Contact Length - Post
0.410" (10.41mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact