Image for ESQT-105-02-GF-D-660 is not available
ESQT-105-02-GF-D-660
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-GF-D-660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-GF-D-660
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-GF-D-660 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.660" (16.76mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)