Image for ESQT-105-02-F-D-775 is not available
ESQT-105-02-F-D-775
DigiKey Part Number
ESQT-105-02-F-D-775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-105-02-F-D-775
Description
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-105-02-F-D-775 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.775" (19.69mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.075" (1.91mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)