Image for ESQT-104-03-F-Q-366 is not available
ESQT-104-03-F-Q-366
DigiKey Part Number
612-ESQT-104-03-F-Q-366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-104-03-F-Q-366
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Detailed Description
16 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.366" (9.30mm)
Contact Length - Post
0.092" (2.34mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)