Image for ESQT-104-02-L-D-600 is not available
ESQT-104-02-L-D-600
DigiKey Part Number
ESQT-104-02-L-D-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-104-02-L-D-600
Description
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
8 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-104-02-L-D-600 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.600" (15.24mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.250" (6.35mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)