Image for ESQT-104-02-GF-S-691 is not available
ESQT-104-02-GF-S-691
DigiKey Part Number
612-ESQT-104-02-GF-S-691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-104-02-GF-S-691
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Detailed Description
4 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-104-02-GF-S-691 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.691" (17.55mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.159" (4.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact